с. Верхня Сироватка

Село Верхня Сироватка Сумського району, Сумської області – центр Верхньосироватської ОТГ, до складу якої входять села Залізняк, Стінки, Новоселиця, Великий Бобрик, Малий Бобрик, Івахнівка, Юсупівка, селище Кам’яне. Село розташоване в центральній частині Сумського району, за 15 км від міста Суми, на берегах річки Сироватка (лівої притоки Псла Дніпровського річкового басейну).

До речі, річка Сироватка бере свій початок на сході Краснопільського району, поблизу села Новодмитрівка. Звідти направляється на захід, проходячи через весь Краснопільський район – село Новодмитрівку, смт. Краснопілля, села Самотоївку, Глибне, (у Сумському районі) – через села Залізняк, Верхню Сироватку, Нижню Сироватку. Біля села Низи впадає в річку Псел.

Роком заснування села Верхня Сироватка вважається 1653 рік. Засноване воно втікачами із-за Дніпра. Одна частина села була вільним козацьким поселенням, а інша – заселена кріпосними поміщиці графині Апраксіної.

У селі, перш за все, було збудовано дерев’яну церкву (1660 р.). Вона простояла сто років, але була знищена пожежею. У 1805 році розпочалося будівництво цегляної церкви в ім’я Успіння Божої Матері за проектом Олександра Паліцинаі і тривало до 1812 році.

За переписом 1732 року в слободі Верхня Сироватка було 1132 душі чоловічої статі.

У 1790 році в селі проживали 1710 чоловіків і 1795 жінок.

Після відміни кріпосного права (1861р.) у селі було збудовано два селітрових, шкіряний та цегельний заводи. Пізніше з’явився горілчаний завод.

На початку ХХ ст. за підтримки поміщиків-заводчиків Харитоненка, Терещенка, Золотницького, Лещинського, Апраксіної була збудована залізниця Суми-Бєлгород.

На 1864 рік у Верхній Сироватці проживало 2288 чоловік.

Сироватчани брали участь у боях під час Першої світової війни 1914 – 1918 років.

Події Жовтневої революції також не оминули Верхню Сироватку. У 1918 році створено ревком (голова Жиленко Абрам Якович).

Пізніше з’явилася комсомольська організація (керівник М.В. Кузьменко). У 1922 році створена перша партійна організація.

1928 рік – організовано першу сільськогосподарську артіль «Труд» (голова Литюга Степан Іванович). Перед Другою Світовою війно. в селі нараховувалось шість колгоспів, п’ять магазинів і паровий млин.

12 жовтня 1941 німці захопили Верхню Сироватку. Звільнили село від німецьких загарбників 24 лютого 1943 року.

За час Другої світової війни за свободу держави віддали свої життя 685 воїнів, імена котрих записані на дошці пошани у центрі села Верхня Сироватка. Двом сироватчанам – Семену Панасовичу КРАСІЮ та Сергію Петровичу ДЕНИСЕНКУ, присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Після війни село почало стрімко відновлюватися. Господарства п’яти колгоспів були об’єднані в один – «Маяк». У 1950 році до нього було приднано колгосп ім. Ворошилова (с. Залізняк). Після об’єднання колгоспів Залізняцька і Верхньосироватська сільські ради також стали однією сільською радою.

У роки «застою» у селі функціонував цегляний завод, побудовано сільський клуб на 300 місць, відкрито районну бібліотеку, збудовано нове приміщення для сільської ради, двоповерхову школу на 750 місць (нині – опорний заклад спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ), дитячий садочок «Сонечко».

У 1989 році почалося будівництво нової двоповерхової лікарні, розрахованої на 50 ліжок для обслуговування жителів сіл Верхня Сироватка, Залізняк, Стінки, Новоселиця. Закінчилося будівництво у 1997 році. Сьогодні це Комунальне некомерційне підприємство «Центральна амбулаторія загальної практики-сімейної медицини» Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області.

На сьогоднішній день на території села є церква. Працюють школа, дитячий садочок, лікарня, відділення поштового зв’язку «Укрпошта», відділення «Нова пошта», аптека, сільська рада, магазини, кафе, перукарня, СТО та ін. (повний список установ села див. у категорії «Інфраструктура»).