Патронатна сім’я

Наша країна прямує в Європу. І ми хочемо впроваджувати нові європейські реформи. Інновації стосуються багатьох сфер життя. Що стосується дітей.

Урядом планується, що до 2027 року не буде великих інтернатних закладів. В ідеалі, діти будуть виховуватися в сімейних формах виховання. Однією із нових форм ТИМЧАСОВОГО сімейного виховання є патронатна сім’я.

Для України це нове явище, проте в розвинутих країнах це норма.

Що таке патронатна сім’я і як стати патронатним вихователем

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом із батьками або іншими її законними представниками.

Патронатна сім’ятимчасова форма влаштування: термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців. Коли є обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більше ніж до шести місяців.

Патронатний вихователь

Патронатний вихователь – це подружжя, особа, яка за участю членів своєї сім’ї надає послуги з догляду, виховання й реабілітації дитини у своїй родині.

Патронатним вихователем може бути повнолітній громадянин (35-60 років для жінок і 35-65 років для чоловіків) України, який має сім’ю, досвід виховання дитини й відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання й реабілітації дитини в своєму домі.

Патронат – не благодійність. Це робота, за яку отримують кошти і на дітей, які перебувають в сім’ї на патронатному вихованні і до того ж, йде заробітна плата вихователям.

Фінансування послуг патронату складається з оплати послуги (праці патронатного вихователя), а також соціальних виплат на дітей, влаштованих під патронат ( соціальні виплати становлять 2 прожиткових мінімуми на кожну дитину під патронатом. Розмір оплати за послугу патронату – до 5-ти прожиткових мінімумів для працездатної особи). Також установлена надбавка за кожну наступну дитину або за новонароджену дитину, дитину з ВІЛ, дитину з вадами розвитку чи неповнолітню вагітну.

Також патронатні вихователі підлягатимуть загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, а платником єдиного внеску є роботодавець ( управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання патронатного вихователя).

Приклад. Є сім’я, яка опинилася в СЖО – немає дров. У будинку холодно. Грошей наразі немає. Сімя малозабезпечена. У сімї є діти. Що робити? Вилучати дітей? Ні. До сусідів, а раптом не захочуть. І тут приходить на допомогу сімя патронатного вихователя. Де створені умови проживання для дитини. І поки батьки будуть виходити із СЖО. Дитина буде знаходитися під професійним наглядом і доглядом. Для дитини не змінюється оточення – у них немає психологічної травми, як це буває, коли дитину поміщують до державного закладу.

Порядок створення патронатної сім’ї

1 етап. Проходження первинного відбору

Необхідні документи (подаються до Служби):

1) заява;

2) копія паспорта громадянина України;

3) копія трудової книжки (за наявності);

4) довідка про стан здоров’я кандидата в патронатні вихователі та осіб, які проживають разом із ним, складені за затвердженою формою;

5) довідка про відсутність судимості, у тому числі членів його сім’ї, які досягли чотирнадцятирічного віку й проживають разом із кандидатом в патронатні вихователі;

6) копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;

7) письмова згода на влаштування дитини в сім’ю кандидата в патронатні вихователі всіх членів його сім’ї, які проживають разом з ним, у тому числі дітей, які досягли такого віку та рівня розвитку, що можуть її висловити.

2 етап. Проходження навчання

Програма розрахована на 12 занять. 9 з них- тренінгів. Вперше таке навчання почали проводити в 2017 році в Сумській області.

3 етап. Укладення договору про надання послуг з патронату над дитиною

Тут важливо розуміти, що патронатні вихователі НЕ МАЮТЬ право ОБИРАТИ ДІТЕЙ, над якими вони будуть здійснювати патронатне аиховання.

4 етап. Влаштування дитини в сім’ю і укладення договору про патронат над цією дитиною

Рішення про влаштування в сім’ю патронатного вихователя дитини приймає орган опіки та піклування за місцем проживання або виявлення дитини. Рішення приймається на підставі наданих службою у справах дітей документів, що обґрунтовують доцільність такого влаштування.

Соціальна допомога та грошове забезпечення призначаються й виплачуються з дня влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя до дня вибуття з такої родини.

Патронатний вихователь на час перебування дитини повністю представляє інтереси дитини на час перебування дитини у патронатній сімї.

І ще ВАЖЛИВЕ ДОПОВНЕННЯ:

чому ми НЕ говоримо патронатні БАТЬКИ, а патронатні ВИХОВАТЕЛІ.

Тому що це ТИЧАСОВЕ влаштування дітей і це робота вихователів. Тобто,. Взяли одну дитину, батьки або особи, які їх замінюють, подолали СЖО, дитина повертається в рідну сімю. Патронатний вихователь бере наступну дитину. Тут не може бути «привязки» до дитини – лише професійне виховання та представлення інтересів дитини.

Для чого ми доводимо цю інформацію? За реформою децентралізації, діти повинні залишатися на «місцях». Пошук патронатних вихователів лягає на «місцеві» плечі, тобто на вас з нами. Тому прохання, якщо ви знаєте сім’ї, які виховали дітей і бажають ще допомогти іншим діткам за зарплату, будь ласка, доведіть їм інформацію про таку можливість.