Соціальний захист

Соціальний захист – необхідний елемент функціонування будь-якої громади. Для Верхньосироватської об’єднаної громади питання соціального захисту населення є одним з пріоритетних, діяльність сільської ради в даному напрямку постійно удосконялються, а спектр послуг постійно розширується.

2018 рік завершився, тож підійшов час підведення підсумків діяльності щодо надання адміністративних послуг соціального характеру Верхньосироватською сільською радою. А нам є чим похвалитись, оскільки тільки 10% осіб, які такі послуги отримали, звертались безпосередньо до управлінь соціального захисту Сумської та Краснопільської районних державних адміністрацій, інші 90% послуг були надані безпосередньо спеціалістами в сільській раді та старостинському окрузі.

Так, протягом року практично кожен шостий житель громади звернувся для отримання тієї чи іншої соціальної послуги. Зокрема, працівниками сільської ради було опрацьовано 1562 заяви для отримання різних видів допомог, серед яких 1133 заяви на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. По кожній заяві особа отримала кваліфіковану консультацію фахівця, та, за наслідком розгляду заяви, відповідь щодо результатів надання послуги.

Окрім надання соціальних послуг за заявою, загалом соціальним супроводом на території сільської ради охоплено 1181 особа, серед яких:

• 239 осіб з інвалідністю;

• 45 осіб знаходяться на обслуговуванні вдома;

• 44 особи похилого віку;

• 73 учасники АТО;

• 34 багатодітні сім’ї;

• 33 малозабезпечені сімї;

• 96 одиноких матерів;

• 25 ветеранів та інвалідів війни;

• 100 учасників ВВВ;

• 469 дітей війни;

• 16 воїнів-інтернаціоналістів;

• 7 дітей-сиріт.

Крім того, при сільській раді протягом року працював відділ надання соціальних послуг, що налічував 6 соціальних робітників, троє з яких обслуговували осіб, які проживають на території Великобобрицького старостинського округу. Соціальний робітник виконує комплекс робіт з догляду за пенсіонерами, інвалідами та одинокими непрацездатними громадянами похилого віку і, зважаючи на їх немічність, інвалідність або хворобу, надає на підставі зазначених у медичній карті висновків лікарів про ступінь втрати здатності до самообслуговування послуги, передбачені договором, який укладено між одиноким непрацездатним громадянином і сільською радою. Протягом 2018 року на обслуговуванні знаходилось 54 особи.

Окрім надання соціальних послуг, протягом року жителі громади були охоплені іншими видами соціальної підтримки на загальну сумму понад 760 тис. грн. Зокрема, протягом року було компенсовано вартість пільгового перевезення мешканців громади на загальну суму 76,9 тис. грн; надано матеріальної допомоги на суму 193,9 тис. грн., з яких 77 тис. грн. надано допомоги учасникам АТО; оплачено пільгових послуг св’язку 15 тис. грн; пільгова передплата періодичних видань склала 79,8 тис. грн; 44,3 тис. грн – виплата компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги; виплачено компенсації Центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів на суму 77,1 тис. грн; Сумській ЦРКЛ було передано коштів на заходи з лікування хворих на діабет на 60,3 тис грн; на компенсацію пільгових рецептів сільським бюджетом виділено 91, 289 тис. грн; на придбання медикаментів – 117,6 тис. грн; оплачено послуг ЖКХ для пільгових категорій громадян на суму 3,6 тис грн тощо.

Однак не тільки наданням адміністративних послуг та матеріальної допомоги обмежується наша громада. Протягом року для осіб, які охоплені соціальними послугами, постійно проводяться різноманітні культурно-просвітницькі заходи. Зокрема, сільською радою упродовж року проводились концерти, свята, пам’ятні дні тощо. Так, упродовж 2018 року відбулось вшанування учасників ЧАЕС, людей з інвалідністю, осіб похилого віку, День людей з обмеженими можливостями, День усиновлення тощо. До кожної з цих подій сільська рада проводить культурні заходи, відвідує жителів громади вдома чи у спеціальних закладах соціального обслуговування та за участю спонсорів надає пам’ятні подарунки.

Одна ми на цьому не зупиняємось. На 2019 рік Верхньосироватська рада має нові, амбітні плани, спрямовані на створення моделі організації надання адміністративних послуг соціального характеру за принципом «єдиного вікна» та забезпечення виконання повноважень з питань соціального захисту населення та захисту прав дітей у межах єдиного соціального простору.

Так, з 2019 року сільською радою удосконалено систему органів надання моціальних послуг, а саме:

– утворений відділ з надання соціальних послуг (за рахунок посад існуючого загального відділу);

– утворений відділ «Служба у справах дітей» (за рахунок посад загального відділу);

– утворено Комунальну установу «Центр з надання соціальних послуг» (за рахунок посад припиненого відділу надання соціальних послуг).

Слід звернути увагу, що Верхньосироватська сільська рада намагається розширювати існюючу систему структурних підрозділів не за рахунок «роздуття штату», а за рахунок зміни в організації праці вже існуючого апарату. Зазначені зміни, безумовно, повинні позитивно вплинути на якість та своєчасність отримання послуг громадянами та розширити існуючі можливості покладених на орган місцевого самоврядування функцій та завдань.

Запропонована зміна у структурі сільської ради вже має позитивний ефект – Верхньосироватська ОТГ визначена однією 234 ОТГ на території України, що отримають у 2019 році комп’ютерне обладнання для забезпечення виконання визначених функцій. У подальшому сільська рада не збирається зупинятись на досягнутому, надалі ми маємо ще багато амбітних планів щодо поліпшення якості життя жителів громади, в тому числі у сфері соціального захисту населення.